5 rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować zdrowe stawy

Warto dbać o zdrowie stawów, jeśli chcemy się swobodnie poruszać przez całe życie. Choć nie możemy całkowicie zapobiegać urazom czy uniknąć schorzeń takich jak zapalenie stawów, to jest kilka prostych sposobów, które pomogą chronić stawy przez całe życie.

Oto kilka kroków do utrzymania zdrowych stawów:

Utrzymuj prawidłową wagę ciała

Nadwaga stanowi dodatkowe obciążenie dla stawów szczególnie kolan, kostek, bioder i pleców. Utrzymanie prawidłowej wagi pomoże ograniczyć obciążenie stawów oraz zmniejszyć ryzyko ich uszkodzenia.

Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia pomogą zmniejszyć sztywność stawów. Najlepiej unikać zbyt długiego pozostawania w jednej pozycji (np. leżącej, siedzącej czy stojącej) w ciągu dnia. Aktywność o małej intensywności taka jak spacerowanie, nordic walking, pływanie, rozciąganie czy jazda na rowerze pomaga zachować ruchliwość stawów oraz zrzucić zbędne kilogramy.

Dbaj o siłę mięśni

Silne mięśnie i kości zapewniają wsparcie i stabilność stawom. Ćwiczenia siłowe są więc istotną częścią codziennej rutyny, gdyż pomagają budować mięśnie, które zapewniają bezpieczeństwo i ułatwiają pracę stawów. Trening siłowy powinien obejmować ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, brzucha oraz klatki piersiowej. Mocny rdzeń kręgowy może zapowiedz problemom z równowagą, takim jak upadki, które mogą powodować urazy stawów. Chodzenie lub bieganie z obciążeniem pomoże utrzymać mocne kości.

Prawidłowa postawa ciała

Właściwa postawa ciała może przeciwdziałać zbytniemu obciążeniu stawów i zmniejszać ryzyko występowania kontuzji otaczających mięśni. Szczególnie istotna jest świadomość postawy podczas wykonywania powtarzalnych każdego dnia ruchów takich jak stanie czy siedzenie, a także zachowanie ostrożności w trakcie przenoszenia i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Dieta

Zdrowe odżywianie pomoże zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o zdrowe stawów. Niezbędne do budowy silnych mięśni jest białko. Dla mocnych kości należy wzbogacić codzienne menu w nabiał oraz produkty bogate w wapń i witaminę D. Ryby, szczególnie łosoś czy makrela, są skarbnicą kwasów tłuszczowych omega-3, które zmniejszą stan zapalny stawów. W tym celu warto jadać również pomidory, zielone warzywa liściaste, orzechy, jagody czy oliwę z oliwek.

Zdjęcie autorstwa Matthias Zomer z Pexels.

Jak zabezpieczyć dłonie przed zimnem?

Popularną dolegliwością szczególnie w okresie jesieni i zimy są marznące dłonie. Stają się blade, sine i bolesne. Poznaj kilka prostych sposobów, by chronić dłonie przed zimnem. Utrzymywanie ciepła organizmu, w tym również dłoni jest bardzo…

Świętuj Międzynarodowy Dzień Urody z kosmetykami uzdrowiskowymi Sulphur

W dniu 9 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Urody. To doskonała okazja, by sięgnąć po wyjątkowe kosmetyki Sulphur i przygotować dla siebie zabieg domowego spa w zaciszu własnej łazienki. Święto to jest okazją do podkreślenia atutów…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *