Co to jest łuszczyca skóry głowy?

Bywa mylona z łupieżem. A łuszczyca owłosionej skóry głowy jest częstą chorobą, która powoduje powstawanie czerwonych, wypukłych i łuszczących się plam. Może rozprzestrzenić się na szyję oraz czoło. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu i po jaki szampon sięgnąć w przypadku łuszczycy skóry głowy?

Łuszczyca owłosionej skóry głowy może być łagodna i prawie niezauważalna. Ale może także przebiegać długotrwale i powodować rany i strupki. Silne uczucie świądu może spędzać sen z powiek i wpływać na codzienne życie. Natomiast zadrapania mogą prowadzić do infekcji skóry głowy oraz wypadania włosów.

Objawy łuszczycy skóry głowy

Objawy łagodnej łuszczycy skóry głowy mogą obejmować jedynie delikatne i niewielkie łuszczenie. Natomiast objawy umiarkowanej i zaawansowanej łuszczycy skóry głowy obejmują:

  • łuszczenie podobne do łupieżu
  • suchą skórę głowy
  • świąd
  • łuskowate, czerwone plamy
  • pieczenie
  • wypadanie włosów

Sama łuszczyca owłosionej skóry głowy nie powoduje wypadania włosów, jednak drapanie, dłubanie łuszczących placów, silne preparaty i zabiegi pielęgnacyjne, a także towarzyszący chorobie stres może prowadzić do tymczasowej utraty włosów. Na szczęście kosmyki zwykle odrastają po zastosowaniu kuracji leczniczej.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów warto skontaktować się z dermatologiem, aby wykluczyć podobne schorzenia takie jak łojotokowe zapalenie skóry.

Komórki skóry nadmiernie rosną, przez co tworzą się grube łuski, a obszary wokół nich mogą być swędzące i zaczerwienione. Opanowanie zaawansowanej łuszczycy może potrwać kilka miesięcy. Nie ma lekarstwa na łuszczycę, ale możesz podjąć kilka kroków, aby sobie z tym poradzić.

Zabiegi pielęgnacyjne

Pierwszą linię obrony stanowią zabiegi pielęgnacyjne stosowane bezpośrednio na skórę głowy takie jak: lecznicze szampony, płyny, olejki i maści. Kosmetyki na łuszczycę bez recepty często zawierają kwas salicylowy. Dobrym sposobem jest unikalny lek na łuszczycę, jakim jest szampon leczniczy Zdrój, który poprawia kondycję włosów, skutecznie zwalcza objawy choroby oraz przedłuża okresy remisji. Aby zabieg pielęgnacji zadziałał, szampon należy aplikować na skórę głowy. Powyższe wskazówki warto stosować do zagojenia skóry głowy oraz zniknięcia objawów.

Zapalenie dziąseł – co warto o nim wiedzieć? Część 2.

Zapalenie dziąseł to choroba, która występuje, kiedy bakterie odkładają się na płytce nazębnej, powodując zapalenie otaczających tkanek. Powstają toksyny, które powodują podrażnienie, co doprowadza do zaczerwienienia, krwawienia, stanów zapalnych czy bólu. Co warto wiedzieć o…

Zapalenie dziąseł – co warto o nim wiedzieć? Część 1.

Zapalenie dziąseł to choroba, która występuje, kiedy bakterie odkładają się na płytce nazębnej, powodując zapalenie otaczających tkanek. Wytwarza ona toksyny, które powodują podrażnienie, co doprowadza do zaczerwienienia, krwawienia, stanów zapalnych czy bólu. Co warto wiedzieć…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *