Pielęgnacja skóry łuszczycowej.

Łuszczyca jest przewlekłą i nawracającą chorobą skóry. Pojawiają się na niej zmiany skórne w formie plam i wykwitów, a dodatkowymi objawami jest świąd, zaczerwienienie, pękanie i pieczenie skóry. Jak odpowiednio pielęgnować skórę z tendencją do łuszczycy? Wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w trybie życia i codziennej pielęgnacji, by poprawić jej wygląd i kondycję.

1. Zadbaj o optymalne nawilżenie skóry

Jest to jeden z najprostszych i bardzo skutecznych zabiegów pielęgnacyjnych, szczególnie dla podrażnionej skóry. Pomoże zmniejszyć suchość, łuszczenie, zaczerwienienie i świąd. Wybierz wysokiej jakości krem nawilżająco-natłuszczający. Najlepiej sprawdzi się gęsta maść, która chroni przed utratą wilgoci. Rano i wieczorem, ale także po kąpieli lub prysznicu delikatnie wklep krem albo balsam w skórę. Używaj go przez cały rok, zarówno latem, jak i zimą. Innym sposobem na poprawę nawilżenia skóry jest stosowanie nawilżacza powietrza, szczególnie gdy powietrze w mieszkaniu jest gorące i suche.

2. Łagodząca kąpiel lub prysznic

Świetnym sposobem, który może złagodzić swędzenie skóry, jest ciepła kąpiel lub prysznic. Ważne, aby do mycia skóry użyć łagodnego mydła, które dodatkowo nie podrażni zmian łuszczycowych. Wystarczy na 15 minut zanurzyć się w ciepłej wodzie, najlepiej z odrobiną oleju do kąpieli, soli Epsom lub soli z Morza Martwego. Do pielęgnacji skóry łuszczycowej podczas kąpieli możesz też użyć jednego z kosmetyków uzdrowiskowych Sulphur. Pamiętaj o tym, że zbyt gorąca woda oraz nieodpowiedni dobrane kosmetyki mogą potęgować objawy łuszczycy. Natomiast podczas osuszania skóry staraj się nie trzeć ciała zbyt intensywnie, a jednocześnie delikatnie osuszyć, a następnie wsmarować krem lub balsam.

3. Światło słoneczne

Promienie słońca mogą łagodzić zmiany łuszczycowe, a także poprawiać kondycję skóry. Wystarczy spędzić kilkanaście minut na słońcu dwa lub trzy razy w tygodniu.

4. Odprężenie i odstresowanie

Przeprowadzone badania dowodzą, że stres może potęgować łuszczycę i swędzenie. Wiele osób zauważa pogorszenie kondycji skóry po bardzo stresującym wydarzeniu w życiu, natomiast ograniczenie stresu pozwala łagodzić objawy łuszczycy. Istnieje wiele sposobów na łagodzenie stresu. Skorzystaj ze wsparcia rodziny i przyjaciół. Wybierz sposób, który pozwoli Ci się odprężyć. Może to być medytacja, joga, spacer po lesie czy czytanie książki. Innymi sposobami są:

– zdrowe odżywianie się

– picie sporej ilości wody

– wysypianie się

– regularne ćwiczenie

5. Unikaj podrażnień

Nie używaj kosmetyków, które mogą podrażnić wrażliwą skórę, czyli takich z alkoholem czy kwasami (np. glikolowym czy salicylowym). Podczas zakupu odzieży zwracaj uwagę na jakość tkanin, z jakich ubrania są wykonane. Wybieraj te miękkie, przewiewne i wygodne, a unikaj wełny czy moheru, które mogłyby podrażnić skórę łuszczycową.

6. Nie drap, gdy swędzi

Kiedy swędzi mamy naturalny odruch, by się podrapać. Jednak w przypadku skóry z tendencją do łuszczycy drapanie jest najgorszym rozwiązaniem, gdyż może doprowadzić do przerwania ciągłości skóry, a w efekcie do gromadzenia się w tym miejscu zarazków i tworzenia infekcji. W przypadku swędzenia skóry łuszczycowej zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest lek przeciwhistaminowy.

Jakich składników poszukiwać w kosmetykach do pielęgnacji skóry łuszczycowej?

Typowe receptury kosmetyków do mycia i pielęgnacji ciała oraz włosów mogą nasilać objawy łuszczycy i powodować podrażnienie. Dlatego w przypadku łuszczycy należy selektywnie dobierać kosmetyki, a wcześniej wnikliwie czytać receptury INCI. Jakich składników poszukiwać w…

Łuszczyca – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Co wspólnego ma osoba chora na łuszczycę z Kim Kardashian? Otóż również znana na całym świecie celebrytka często opowiada o swojej walce z łuszczycą i dzieli się doświadczeniem. Wiele milionów ludzi na całym świecie choruje…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *