Jakich składników poszukiwać w kosmetykach do pielęgnacji skóry łuszczycowej?

Typowe receptury kosmetyków do mycia i pielęgnacji ciała oraz włosów mogą nasilać objawy łuszczycy i powodować podrażnienie. Dlatego w przypadku łuszczycy należy selektywnie dobierać kosmetyki, a wcześniej wnikliwie czytać receptury INCI. Jakich składników poszukiwać w kosmetykach do pielęgnacji skóry łuszczycowej, a których składników unikać?

Zasadniczym elementem leczenia łuszczycy jest jej codzienna pielęgnacja, czyli stosowanie odpowiednio dobranych szamponów, kremów, żeli pod prysznic i balsamów, które subtelnie i troskliwie oczyszczą i nawilżą skórę, ale bez jej podrażniania. Dlatego tak istotną umiejętnością wśród chorych na łuszczycę jest dokładne sprawdzanie składników znajdujących się w recepturach kosmetyków. Warto wiedzieć, które z nich mogą złagodzić swędzenie i podrażnienie, które natłuścić i nawilżyć, a które ograniczyć łuszczenie.

Kwas salicylowy pomaga zmiękczyć i złuszczyć łuski skóry, jeśli używasz go w odpowiedni sposób, bo pozostawiony na skórze zbyt długo może powodować podrażnienie czy pieczenie.

Siarczany – większość szamponów zawiera ten składnik, dzięki niemu tak doskonale się pienią. Wielu osobom wydaje się, że bez piany ich szampon nie działa, ale znajdujące się w nim siarczany mogą podrażnić skórę głowy – szczególnie tę wrażliwą i z problemem łuszczycy, dlatego lepiej używać szamponów bez tych składników.

Olejek z drzewa herbacianego przez jakiś czas był postrzegany jako naturalny kosmetyk na łuszczycę. Według niektórych osób wspomaga on łagodzenie łuszczycy, a według innych podrażnia skórę łuszczycową.

Cynk to pierwiastek śladowy, który znajdziemy w wielu preparatach łagodzących łuszczycę oraz w niektórych szamponach.

Olej arganowy jest skarbnicą przeciwutleniaczy i popularnym składnikiem kosmetyków, brak jednak odpowiednich badań klinicznych, które potwierdziłyby jego skuteczność w przypadku łuszczycy.

Masło shea to naturalny składnik nawilżający i natłuszczający, który znajdziemy w recepturach kosmetyków do pielęgnacji skóry, a w przypadku tej łuszczycowej bardzo istotne jest utrzymywanie jej nawilżenia. Masło shea doskonale chroni skórze przed wysuszeniem i utratą wilgoci.

Woda siarczkowa – właściwości lecznicze wód siarczkowych związane są z aktywnymi biologicznie związkami siarki: siarki dwuwartościowej, jonu wodorosiarczkowego, siarki koloidalnej oraz licznych jonów: wapnia, magnezu, jodu, bromu i innych cennych mikroelementów. Woda siarczkowa ma właściwości keratolityczne (złuszczające) powoduje ona rozmiękanie naskórka, oczyszczenie i złuszczenie skóry. Dodatkowo posiada właściwości keratoplastyczne – wspomaga odbudowę tkankową. Wody siarczkowe od lat wykorzystywane są w leczeniu choroby skóry min. łuszczycy.

Z pewnością również wśród osób chorych na łuszczycę znajdą się te ze skórą mniej lub bardziej wrażliwą na niektóre składniki kosmetyków. Jeśli zamierzasz użyć nowego kosmetyku na obszar skóry dotkniętej łuszczycą najlepiej wcześniej przetestować go na małym obszarze skóry, by sprawdzić, czy nie spowoduje dodatkowego podrażnienia.

Pielęgnacja skóry łuszczycowej.

Łuszczyca jest przewlekłą i nawracającą chorobą skóry. Pojawiają się na niej zmiany skórne w formie plam i wykwitów, a dodatkowymi objawami jest świąd, zaczerwienienie, pękanie i pieczenie skóry. Jak odpowiednio pielęgnować skórę z tendencją do…

Łuszczyca – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Co wspólnego ma osoba chora na łuszczycę z Kim Kardashian? Otóż również znana na całym świecie celebrytka często opowiada o swojej walce z łuszczycą i dzieli się doświadczeniem. Wiele milionów ludzi na całym świecie choruje…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *