Co jeść w upalny dzień?

Silne promienie słońca sprawiają, że słupek rtęci w termometrze wzrasta. W upalne dni mamy zdecydowanie mniejszy apetyt. Czy warto zmienić dietę podczas upałów? Co jeść w upalne dni?

 

Upały wpływają na pogorszenie jakości snu, samopoczucie i utratę apetytu. W związku z tym powinniśmy zachować ostrożność. W jaki sposób wyższe temperatury wpływają na nasz organizm?

Ile pić wody podczas upałów?

Każdego dnia powinniśmy wypijać około 6-8 szklanek wody. Zamiast wody można wybierać także mleko, kawę i herbatę oraz inne napoje bez cukru. Warto jednak pamiętać, że napoje zawierające kofeinę mają właściwości moczopędne, dlatego podczas upałów ogranicz ich spożycie. Lepszym wyborem będą soki i koktajle owocowe.

Wyższe temperatury, a co za tym idzie pocenie się, sprawia, że powinniśmy uzupełniać niedobory wilgoci. Oczywiście ilość wypijanych każdego dnia płynów należy dostosować do organizmu, wagi i trybu życia. Sportowcy mocniej się pocą, podczas uprawiania aktywności fizycznej dlatego powinni spożywać więcej płynów.

Zachowaj ostrożność

Okazuje się, że można też przesadzić z ilością wypijanej wody, ale zdarza się to bardzo rzadko. Stan ten może doprowadzić do tego, że nerki nie będą w stanie utrzymać równowagi elektrolitowej, a w efekcie krew będzie bardziej rozcieńczona, co może wpływać także na ciśnienie krwi.

Jakie produkty spożywcze warto jeść podczas upałów?

Najlepsza żywność, którą warto włączyć do diety w upalne dni to ta bogata w wodę. Jeśli chcemy nawilżyć organizm, powinniśmy sięgać po truskawki, cukinie, ogórki, melon, arbuz, sałatę czy seler.

Kiedy chcemy ochłodzić organizm, wybieramy lody i sorbety. Jednak sięgając po nie w upalne dni, możemy sobie wyrządzić krzywdę. Bo zimne jedzenie i napoje mogą dać jedynie krótkotrwały efekt chłodzenia. Ich spożywanie w efekcie prowadzi do wzrostu temperatury, bo organizm w procesie trawienia generuje ciepło.

Podczas upałów jesteśmy spragnieni zimnych napojów, najlepiej z kostkami lodu. Ostatnią rzeczą, o jakiej wówczas pomyślimy, będą gorące napoje. Jednak gorące napoje powodując wzrost temperatury wewnątrz organizmu, pobudzają go do chłodzenia. Również przyprawy takie jak chilli podnoszą temperaturę, a w efekcie przyspieszają metabolizm, powodując pocenie się, które ma chłodzić organizm.

W upalne dni najlepiej unikać żywności, której trawienie wymaga więcej wysiłku. Zatem ograniczmy pokarmy bogate w cukier, błonnik i białko.

Najlepiej jadać lekkie posiłki. Korzystaj z sezonowych warzyw i owoców, by przygotować pyszne sałatki czy zupę chłodnik.

Jak radzisz sobie z falami upałów? Chętnie dowiemy się, co jesz w najgorętsze dni w roku.

Jak się chronić przed smogiem?

Smog dokucza nam szczególnie zimą, kiedy częściej wybieramy jazdę samochodem oraz palimy w piecach. Choć możesz błędnie myśleć, że nie masz wpływu na jakość powietrza, którym oddychasz, to mylisz się! Istnieją proste sposoby ochrony przed…

Kolagen a kondycja skóry

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek znajdujących się w ludzkim organizmie. Wykazuje wiele pozytywnych właściwości dla skóry, które różnią się w zależności od uzupełniania kolagenu oraz czynników środowiskowych. W jaki sposób kolagen wpływa na skórę?…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *