Jak się chronić przed upałem?

Mamy kolejne lato z ekstremalnymi upałami. Z pewnością przypominasz sobie te dni, kiedy pot leje się z Ciebie lub źle się czujesz od zbyt intensywnych promieni słonecznych. Jak chronić organizm przed upałem?

1. Noś lekkie i przewiewne ubrania w jasnych kolorach. Najlepiej z naturalnych materiałów takich jak len lub bawełna.

2. W upalne dni zrezygnuj z intensywnej aktywności fizycznej. Zamiast tego biegaj lub ćwicz wczesnym porankiem albo wieczorem, kiedy jest zdecydowanie chłodniej.

3. Uzupełniaj płyny. Pij dużo wody i herbatek ziołowych, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia. Podczas upałów potrzebujesz uzupełniać wypocone płyny. Również w trakcie uprawiania sportu w upalne dni trzeba nawilżać organizm. Ogranicz spożywanie napojów kofeinowych i alkoholowych podczas upału, ponieważ przyspieszają utratę płynów.

4. Jeśli nie jest to konieczne, podczas godzin największego nasłonecznienia pozostań w domu lub w cieniu. Gdy musisz wyjść na zewnątrz, nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu chroniącym przed słońcem.

5. Pamiętaj, by przed wyjściem na zewnątrz stosować kosmetyki z wysokimi filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UVA i UVB. Podczas tropikalnych upałów najlepiej używać filtrów minimum 30 SPF, ale by zapewnić sobie najwyższą ochronę, lepiej stosować filtry 50 SPF.

6. Ponadto nie zapominaj, by chłodzić organizm, biorąc zimny prysznic lub chłodną kąpiel. To zdecydowanie poprawi samopoczucie w upalny dzień.

A może masz własne, sprawdzone sposoby na upały?

Jak się chronić przed smogiem?

Smog dokucza nam szczególnie zimą, kiedy częściej wybieramy jazdę samochodem oraz palimy w piecach. Choć możesz błędnie myśleć, że nie masz wpływu na jakość powietrza, którym oddychasz, to mylisz się! Istnieją proste sposoby ochrony przed…

Kolagen a kondycja skóry

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek znajdujących się w ludzkim organizmie. Wykazuje wiele pozytywnych właściwości dla skóry, które różnią się w zależności od uzupełniania kolagenu oraz czynników środowiskowych. W jaki sposób kolagen wpływa na skórę?…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *