Jak zachować życiowy balans?

Dobre życie, spokój ducha i efektywność w pracy są niezwykle ważne w naszym życiu. Niezależnie od tego, czy chodzisz do szkoły, pracujesz, prowadzisz własną firmę czy jesteś na emeryturze, z pewnością masz własne obowiązki. Jak zachować w życiu balans?

Zawsze jest coś do zrobienia. Są rzeczy, które robić chcemy oraz takie, które wykonywać musimy. Wyzwaniem jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy pracą i odpoczynkiem. Nie zawsze należy to do łatwych zadań. Życie w ciągłym biegu, a w konsekwencji w permanentnym stresie sprawia, że nie dbamy o to, co jemy oraz o swój odpoczynek.

Dbaj o siebie!

Nie osiągniesz w życiu niczego, jeśli nie jesteś zdrowy. Zatem naucz się kończyć pracę o odpowiedniej godzinie. Znajduj czas na odpoczynek, regularnie wykonywaną, najlepiej codzienną aktywność fizyczną oraz odpoczynek. Śmieciowe jedzenie, życie w permanentnym stresie i w ciągłym biegu, z mnóstwem spraw do załatwienia sprawi, że w pewnym momencie Twój organizm się zbuntuje.

Każdego dnia znajduj czas na robienie tego, co przynosi Ci przyjemność. Niezależnie od tego, czy są to: spacery, ćwiczenia, prace w ogrodzie, medytacja czy czytanie książek. Dawaj sobie czas, na rzeczy, które są Twoją pasją.

Ustal priorytety.

Przyjrzyj się swoim wartościom i zdecyduj, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Ustal granice! Nie można pracować przez 16-18 godzin dziennie i normalnie funkcjonować. To na dłuższą metę na pewno się nie sprawdzi. Bez względu na to, na jakim etapie życia się znajdujesz. I czy nie bierzesz na swoje barki zbyt wielu obowiązków. Skup się na tym, czego najbardziej potrzebujesz i to na tym, skup swoją energię. Jeśli próbujesz złapać zbyt wiele srok za ogon, wkrótce, zamiast sukcesów, możesz dotrzeć nieuchronnie nadchodzącą katastrofę.

Stwórz plan działania

Bądź zorganizowaną osobą i planuj wszystko z wyprzedzeniem. Na początku tygodnia staraj się ocenić i zapisać listę rzeczy do zrobienia, spotkania, zbliżające się terminy egzaminów czy konferencji. Nie zapomnij także zaplanować odpoczynku, czasu dla rodziny, by naładować swoje baterie, a w efekcie poprawić swoją wydajność w pracy.

Bądź przygotowana na nieoczekiwane wydarzenia

Zamiast się denerwować i stresować, naucz się, że czasami mogą pojawić się wydarzenia, nad którymi nie będziesz mieć kontroli. Zepsuje Ci się komputer, możesz utknąć w korku lub zachoruje Ci dziecko. Takie rzeczy się wydarzają, dlaczego zaakceptuj to, że mogą się pojawić w najmniej oczekiwanym momencie, a wówczas będziesz musiała przeorganizować cały swój misternie ułożony plan.

Bądź zorganizowany i planuj z wyprzedzeniem

Poświęć czas na początku każdego tygodnia, aby ocenić, co należy zrobić. Zrób listę rzeczy do zrobienia w terminarzu lub kalendarzu na nadchodzące spotkania, zbliżające się egzaminy, lub spotkania do udziału. Upewnij się również, aby umożliwić sobie i swojej rodzinie wypoczynek i jakość. Poświęcenie czasu na połączenie z rodziną i przyjaciółmi pozwoli naładować baterie i zwiększyć wydajność w dłuższej perspektywie.

Bądź pozytywnie nastawiona

Rozpocznij każdy dzień z radością i uśmiechem na ustach. Miej na uwadze, że czasem coś może nie iść zgodnie z planem. Spójrz na takie wydarzenia z innej perspektywy, a okaże się, że mają Cię one nauczyć, jak sobie radzić z nieprzewidzianymi wydarzeniami i przeciwnościami losu. Ciesz się chwilą i pozwól Twojemu życiu rozwijać się. Nie martw się o przyszłość.

Choć nie możemy przewidzieć i zaplanować wszystkiego w naszym życiu, możemy zdecydować, w jaki sposób i na co skoncentrować naszą energię. Może to wymagać krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów, ale w końcu doprowadzi to do znacznie mniejszego stresu i zrównoważonego życia.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się z tendencją do łupieżu

Łupież jest trudnym do ukrycia schorzeniem skóry głowy, które dotyka około 50% dorosłych osób. Może on powodować również przetłuszczanie się włosów. Jakie są przyczyny łupieżu i w jaki sposób dbać skórę głowy i włosy z…

Właściwości kosmetyczne borowiny

Borowina to niezwykła substancja o wielu właściwościach pielęgnacyjnych i leczniczych. Znajduje zastosowanie w zabiegach spa, gabinetach kosmetycznych czy sanatoriach. Poznaj właściwości kosmetyczne borowiny. Co to jest borowina? Borowina to peloid, czyli rodzaj błota stosowany w…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *