Zasady zdrowego opalania

Coraz cieplejsze promienie słońca zdecydowanie zachęcają, by zażywać kąpieli słonecznych. Jak to zrobić, aby nie przesadzić? Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z dobroczynnych właściwości słońca.

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że gdy promienie słońca subtelnie muskają naszą skórę. Poza produkcją witaminy D zwiększa ona poziom serotoniny i pozytywnie nastraja. Jednak nieumiejętne korzystanie z dobroczynnych właściwości słońca może mieć negatywne konsekwencje. Aby uchronić się przed przedwczesnym starzeniem skóry, piegami, poparzeniem słonecznym czy plamami posłonecznymi, warto wiedzieć, jak korzystać ze słońca.

1. Nie korzystaj z solarium

Czasami można usłyszeć takie bzdury, że zdrową, bezpieczną i równomierną opaleniznę można uzyskać jedynie w solarium. Niestety nie jest to prawdą. Lepiej korzystać z właściwości słońca o poranku, kiedy jeszcze nie świeci zbyt mocno. Wówczas przyczynia się, chociażby do wytworzenia witaminy D w naszym organizmie.

2. Kosmetyki zapewniające ochronę przed słońcem

Kosmetyki przeciwsłoneczne powinny zapewniać ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Latem warto wybierać preparaty ochronne z wysokim filtrem SPF minimum 30. Około pół godziny przed wyjściem na zewnątrz, wsmaruj w skórę krem, balsam lub emulsję przeciwsłoneczną, a następnie co dwie godziny uzupełniaj warstwę kosmetyku.

3. Zbyt długie przebywanie na słońcu uszkadza skórę

Z dobroczynnych właściwości promieni słonecznych warto korzystać o poranku, kiedy słońce nie świeci intensywnie. Wystarczy około 30 minut ekspozycji z odsłoniętymi dłońmi każdego dnia, by wytworzyć odpowiednią dawkę witaminy D. Jeśli większość cieplejszych dni w roku, a szczególnie w okresie lata, spędzasz, wylegując się na słońcu, wówczas pogarszasz kondycję skóry. Możesz doprowadzić do pogorszenia jej kondycji, przyspieszenia jej starzenia, pojawienia się piegów czy plam posłonecznych.

4. Zwiększ ilość beta-karotenu w diecie

Podobno, aby zwiększyć naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem UV, najlepiej spożywać optymalną dawkę beta-karotenu. Oczywiście nie oznacza to, że należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków chroniących przed słońcem.

5. Dieta ułatwiająca opalanie

Likopen do naturalny przeciwutleniacz, który znajdziemy w pomidorach oraz innych owocach i warzywach w kolorach czerwieni i pomarańczu. Substancja ta może zwiększać ochronę przed słońcem. Świetnym źródłem polifenoli jest także zielona herbata. Ciemna czekolada jest źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu może chronić przed poparzeniami słonecznymi.

Pielęgnacja skóry z cellulitem i rozstępami

Cellulit i rozstępy to dwa problemy, których wstydzimy się szczególnie latem, gdy pogoda zachęca do korzystania z kąpieli słonecznych, korzystania z basenów oraz odsłaniania ciała. Cellulit najczęściej spędza sen z powiek kobiet, natomiast rozstępy pojawiają…

Idealny prezent na Dzień Mamy

Mama to kobieta, która zrobi wszystko dla swoich dzieci. Warto podziękować jej za miłość i poświęcenie nie tylko w Dniu Matki. Zastanawiasz się jaki prezent na Dzień Matki podarować ukochanej mamie w tym roku? Przygotowaliśmy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *