Borowina na sprawy kobiece

Przedstawiciele naszej firmy w miniony weekend brali udział w Targach Beauty Days w Warszawie, gdzie mnóstwo kobiet pytało o właściwości i zastosowanie borowiny w chorobach kobiecych. Dlatego dziś przygotowałam dla Was garść informacji na ten temat!

Jednym z naszych najcenniejszych surowców, którymi wypełniamy receptury naszych preparatów, jest borowina. To skarbnica wyjątkowych substancji leczniczych, takich jak kwasy humusowe, cukry, enzymy, aminokwasy i pektyny. O zastosowaniu borowiny w kosmetyce pisałam już w poście pt. Borowina — właściwości kosmetyczne. A czy warto stosować borowinę w leczeniu chorób kobiecych?

 

Borowina kryje w sobie bogactwo aktywnych substancji. Wśród nich są związki estrogenne wpływające na nasz układ hormonalny, które dodatkowo pobudzają jajniki do pracy. Ma też właściwości ściągające, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Wspomaga odnowę uszkodzonych tkanek i zwiększenie ukrwienia skóry. Wskazana jest przy leczeniu chorób kobiecych np. w stanach zapalnych pochwy i przydatków oraz nadżerkach. A także po operacjach ginekologicznych i w okresie menopauzy, ze względu na fakt, że łagodzi jej objawy.

 

Zabiegi borowinowe w uzdrowiskach są wykonywane u kobiet ze stwierdzoną niepłodnością czy w stanach zapalnych dróg rodnych.

 

W artykule pt. Leczenie uzdrowiskowe chorób kobiecych — wskazania i przeciwwskazania, autorstwa Ewy Głyda, Tomasza Opala, Tomasza Olejniczaka oraz Karoliny Chamaj-Wierzchowskiej przeczytałam” Działanie borowiny na jajniki jest dwojakie, tj. bezpośrednie poprzez intensywne przegrzewanie jajników i działanie estrogenne związane z zawartością tych substancji w borowinie; natomiast działanie pośrednie, nieswoiste, polega na pobudzeniu wydzielania hormonów przysadkowych. Wykazano zwiększenie poziomu glikokortykoidów we krwi po zabiegach borowinowych (7, 8).

Najczęściej stosowanymi zabiegami są: okłady – zawijania całkowite i częściowe, kąpiele borowinowe i zawiesinowe, nasiadówki, tampony borowinowe, zabiegi z pasty borowinowej, jontoforeza (1). Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do stosowania zabiegów borowinowych, takich jak krwawienia, ostre stany zapalne, nowotwory, ciąża i okres karmienia (1, 2).” Źródło: Medycyna Rodzinna 3/2004, s. 131-134).

 

 

W jaki sposób stosować borowinę w chorobach kobiecych?

W domu stosuj półkąpiele (od pasa w dół), okłady lub nasiadówki. Rozpuść w wodzie kostkę torfową (wg instrukcji). Stosuj półkąpiele przez 10 dni co 4-5 tygodni. Są łagodne i bezpieczne. Pełna kąpiel obciąża organizm, dlatego lepiej nie stosować ich bez konsultacji z lekarzem.

Życzenia Wielkanocne

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka. Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość. By stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie, które niesie…

Zalety spożywania jabłek

Istnieje takie popularne powiedzenie, że wystarczy zjadać jedno jabłko dziennie, by być zdrowym. Czy to rzeczywiście prawda? Jabłko jest najbardziej rozpowszechnionym owocem na świecie. Poznaj zalety spożywania jabłek.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *