Borowina na sprawy kobiece

Przedstawiciele naszej firmy w miniony weekend brali udział w Targach Beauty Days w Warszawie, gdzie mnóstwo kobiet pytało o właściwości i zastosowanie borowiny w chorobach kobiecych. Dlatego dziś przygotowałam dla Was garść informacji na ten temat!

Jednym z naszych najcenniejszych surowców, którymi wypełniamy receptury naszych preparatów, jest borowina. To skarbnica wyjątkowych substancji leczniczych, takich jak kwasy humusowe, cukry, enzymy, aminokwasy i pektyny. O zastosowaniu borowiny w kosmetyce pisałam już w poście pt. Borowina — właściwości kosmetyczne. A czy warto stosować borowinę w leczeniu chorób kobiecych?

 

Borowina kryje w sobie bogactwo aktywnych substancji. Wśród nich są związki estrogenne wpływające na nasz układ hormonalny, które dodatkowo pobudzają jajniki do pracy. Ma też właściwości ściągające, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Wspomaga odnowę uszkodzonych tkanek i zwiększenie ukrwienia skóry. Wskazana jest przy leczeniu chorób kobiecych np. w stanach zapalnych pochwy i przydatków oraz nadżerkach. A także po operacjach ginekologicznych i w okresie menopauzy, ze względu na fakt, że łagodzi jej objawy.

 

Zabiegi borowinowe w uzdrowiskach są wykonywane u kobiet ze stwierdzoną niepłodnością czy w stanach zapalnych dróg rodnych.

 

W artykule pt. Leczenie uzdrowiskowe chorób kobiecych — wskazania i przeciwwskazania, autorstwa Ewy Głyda, Tomasza Opala, Tomasza Olejniczaka oraz Karoliny Chamaj-Wierzchowskiej przeczytałam” Działanie borowiny na jajniki jest dwojakie, tj. bezpośrednie poprzez intensywne przegrzewanie jajników i działanie estrogenne związane z zawartością tych substancji w borowinie; natomiast działanie pośrednie, nieswoiste, polega na pobudzeniu wydzielania hormonów przysadkowych. Wykazano zwiększenie poziomu glikokortykoidów we krwi po zabiegach borowinowych (7, 8).

Najczęściej stosowanymi zabiegami są: okłady – zawijania całkowite i częściowe, kąpiele borowinowe i zawiesinowe, nasiadówki, tampony borowinowe, zabiegi z pasty borowinowej, jontoforeza (1). Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do stosowania zabiegów borowinowych, takich jak krwawienia, ostre stany zapalne, nowotwory, ciąża i okres karmienia (1, 2).” Źródło: Medycyna Rodzinna 3/2004, s. 131-134).

 

 

W jaki sposób stosować borowinę w chorobach kobiecych?

W domu stosuj półkąpiele (od pasa w dół), okłady lub nasiadówki. Rozpuść w wodzie kostkę torfową (wg instrukcji). Stosuj półkąpiele przez 10 dni co 4-5 tygodni. Są łagodne i bezpieczne. Pełna kąpiel obciąża organizm, dlatego lepiej nie stosować ich bez konsultacji z lekarzem.

Propozycje świątecznych prezentów

Zastanawiasz się nad prezentem, który możesz wręczyć kobiecie bądź mężczyźnie z okazji Dnia Świętego Mikołaja, bądź pod choinkę? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Olej z szałwii w kosmetykach

Jednym ze składników aktywnych naszego peelingu borowinowego Sulphur jest olej z nasion szałwii hiszpańskiej. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej właściwościom oleju z szałwii w kosmetyce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *